Vámokkal lassítaná az EU a kínai elektromos autók beáramlását

2024/09/10

Az Európai Bizottság ideiglenes, 37,6%-ig terjedő dömpingellenes vámot vezetett be a Kínából származó akkumulátorról üzemelő elektromos járművek (BEV) importjára, jelentette be csütörtökön a brüsszeli testület. 

 

 

Tavaly októberben az EU szubvencióellenes vizsgálatot indított Kínával szemben. A vizsgálat alapján a bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a kínai BEV értéklánc tisztességtelen támogatásban részesül, ami gazdasági kockázatot jelent az uniós BEV-gyártók számára.
2024. október 4-én szavaztak arról, hogy bevezessenek-e extra vámokat a Kínából importált elektromos járművekre. A szavazás eredményeként az EU jóváhagyta a vámok bevezetését, amelyek október 31-től lépnek életbe, kivéve, ha addig megállapodás születik Kínával. Tíz tagállam támogatta a javaslatot, öt ellenezte, tizenkettő pedig tartózkodott, így nem alakult ki egységes uniós álláspont. Franciaország, Görögország, Lengyelország és Olaszország támogatta a lépést, míg Németország, Spanyolország, Szlovákia és Magyarország ellenállt a vámok bevezetésének.
Az új vámok a következőképpen alakulnak: 17% a BYD járműveinél, 18,8% a Geely termékeinél, és 35,3% a SAIC által exportált járműveknél. Ezek az extra vámok a már meglévő 10%-os alapvámra rakódnak, így egyesesetekben akár 45%-os vámteher is nehezedhet a kínai elektromos autókra.
Az EU tisztségviselői szerint a cél az, hogy megakadályozzák a kínai állami támogatással gyártott, olcsó elektromos járművek EU-ba irányuló dömpingjét. Kína várhatóan válaszlépéseket tesz, ami összességében valószínűleg nem kedvez Európának, hiszen a kínai piac fontosabb az európai gyártók számára, mint az EU a kínaiaknak.

Kína egyik lehetséges válasza az lehet, hogy fokozza a már megkezdett kereskedelmi vizsgálatait az EU-val szemben. Peking már elindított vizsgálatokat az európai konyakexporttal, a sertéshússal és a tejtermékekkel kapcsolatban. Ezek a vizsgálatok könnyen vezethetnek kínai importkorlátozásokhoz vagy extra vámokhoz az említett termékekre, ami érzékenyen érintené az európai exportőröket.
Ezen kívül Kína várhatóan folytatja a diplomáciai nyomásgyakorlást is. Már bejelentették, hogy panaszt nyújtottak be a Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO) az EU tervezett vámjai miatt, érvelve amellett, hogy azok sértik a WTO szabályait és veszélyeztetik a globális együttműködést az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.

 

Források: TelexMagyar NemzetEU News

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.