EKAER - 5/2015. (II.27.) NGM rendelet

2015/04/03
A Magyar Közlöny 23. számában 2015. február 27-én megjelent A nemzetgazdasági miniszter 5/2015. (II. 27.) NGM rendelete az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működéséről. 

A rendelet alapvetően 2015. március 1-jén lépett hatályba, míg bizonyos pontok esetén április 1-jén, illetve június 1-én lép életbe a rendelet szerinti módosítás.

Az NGM rendeletben foglalt fontosabb változásokat az alábbiakban igyekszünk összefoglalni.


Egyedi mentesség - útszakasz-mentesítés

Az állami adó- és vámhatóságtól kérvényezhetik az útszakaszt-mentesítést a bejelentésre kötelezett gazdálkodók abban az esetben, ha belföldi árufuvarozásnál a felrakodási és kirakodási (átvételi) cím közötti távolság legfeljebb 20 kilométer és az adott közúti szakaszon a saját részre beszerzett, vagy általa feladott termékek fuvarozásának gyakorisága okán a napi bejelentési kötelezettség aránytalan terhet jelent az adózó számára.


Mentesség mennyiségi és érték korlátai

Nem tartozik az EKAER hatálya alá a mennyiségi és érték határok tekintetében:

nem kockázatos  termékeket tartozó szállítmány esetén az, melynek összes bruttó tömege  a 2500 kg-ot és az adó nélküli értéke az 5 millió Forintot nem haladja meg;
kockázatos termék szállítása esetén az együttes bruttó tömeg 500 kg és az adó nélküli érték 1 millió forintot nem haladja meg.
 

Változások a bejelentés adattartalmára vonatkozóan

A rendelet szerint módosult a bejelentés adattartalma, melyek közül fontos kiemelni:

a termék cikkszáma az adózó döntésétől függően rögzíthető;
a termék adó nélküli értékét kizárólag kockázatos termékek esetén szükséges közölni;
kombinált (intermodális) fuvarozás jelölése.
Közösségi import esetén nem szükséges a fuvarozás megkezdésének időpontját, míg Közösségi export esetén az átvételi címre megérkezés időpontját rögzíteni.
 

Egyszerűsített bejelentés

A 2015. április 1-től az alább feltételeknek megfelelő gazdálkodók nem kockázatos termékek szállítása esetén egyszerűsített adattartalommal jogosultak bejelentést tenni:

a bejelentés évét megelőző második adóévben kimutatott éves nettó árbevétel az 50 milliárd forintot, saját termelésű készlet értékesítéséből származó nettó árbevétel a 40 milliárd forintot elérte vagy meghaladta ÉS
szerepel a NAV köztartozásmentes adatbázisában, ÉS
a bejelentés időpontjában nem áll adószám felfüggesztés hatálya alatt

Egyszerűsített bejelentés esetén csupán a feladó és a címzett adatait, valamint a fuvarozáshoz használt gépjármű adatait szükséges közölni.
 

Belföldi áruszállítás - Bejelentésre kötelezett

Szintén április 1-jétől módosul a belföldi áruszállítás esetén a bejelentésre kötelezett megállapítása, hiszen a rendelt szerint, ha a címzett fuvarozza, vagy fuvaroztatja a termékeket, a bejelentési kötelezettségi is őt terheli.
 

EKAER szám megállapítása több felrakási/lerakási cím esetén

A rendelet 15. § (4) pontja szerint 2015. június 1-jétől egy EKAER számot kell megállapítani, ha egy gépjárművel több felrakási címről, vagy lerakási címre szállítanak árut. Az (5) és a (6) pont részletezi, hogy a Közösségi import esetén az utolsó felrakási címet, de valamennyi lerakási címet rögzíteni kell, míg Közösségi exportnál valamennyi felrakási cím, de csak az első lerakási cím megadása szükséges.
 

Informatikai fejlesztések

A fenti változásokkal párhuzamosan az EKAER webes felületén is módosulnak az adatrögzítés szabályai, ezekről a NAV EKÁER weboldalán tájékozódhatunk.

Forrás és további információ: a Magyar Közlöny 23. száma és a NAV EKÁER weboldala.  

 

 
EKAER Comm
Gondmentes, automatizált EKAER bejelentés
 
 

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.