Az eATA megértése: Modern megoldás a globális utazás és kereskedelem egyszerűsítésére

2024. dec. 4.

A nemzetközi utazás és kereskedelem a globalizáció legfőbb részét képezi. Ebben a környezetben az eATA (elektronikus ideiglenes behozatali engedély) bevezetése forradalmasítja az áruk és járművek határokon átnyúló mozgásának folyamatait.

Mi az az eATA?
Az eATA az ATA Carnet elektronikus változata, amely egy széles körben elismert nemzetközi vámokmány, és megkönnyíti az áruk ideiglenes behozatalát. A rendszer koncepcióját először kísérleti projektként vezették be a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (ICC) és a Vám Világszervezet (WCO) együttműködésében 2018-ban. 


Az első teszteket és kísérleti bevezetések 2019 és 2023 között világszerte válogatott vámhelyszíneken hajtották végre, többek között Kínában, Svájcban és az Európai Unióban. A teljes körű bevezetés fokozatosan történik, és a teljes átállás várhatóan 2027 körül valósul meg.
Az ATA Carneteket – amelyeket először 1963-ban vezettek be az ATA Egyezmény keretében – arra használják, hogy vállalkozások és magánszemélyek vám- és adómentesen szállíthassanak árukat nemzetközi határokon át, feltéve, hogy azokat nem értékesítik, és egy meghatározott időn belül újra kiviszik.
Az eATA modernizálja ezt a rendszert azáltal, hogy digitalizálja az egész folyamatot, és megszünteti a papíralapú dokumentáció szükségességét. A rendszer megvalósítását a Vám Világszervezet (WCO) felügyeli, együttműködésben a részt vevő országokkal és nemzetközi kereskedelmi szervezetekkel.


Hogyan működik az eATA?
Az eATA rendszer egy online platformon keresztül működik, amelyhez mind a kérelmezők, mind a vámhatóságok hozzáférhetnek. A folyamat általában a következő lépéseket foglalja magában:
1.    Kérelem és jóváhagyás: A vállalkozások vagy magánszemélyek online kérvényezik az eATA-t, megadva az áruk részleteit, értékét és tervezett felhasználását. A rendszer ellenőrzi, hogy a kérelem megfelel-e a nemzetközi és helyi szabályozásoknak, mielőtt jóváhagyást ad.
2.    Ellenőrzés a határokon: A vámhatóságok az elektronikus rendszert használják az eATA ellenőrzésére, ami egyszerűsíti az ellenőrzéseket és csökkenti a határon való várakozási időt.
3.    Nyomon követés és megfelelés: A rendszer nyomon követi az áruk mozgását. Automatikus értesítések figyelmeztetik a felhasználókat a közelgő határidőkre.


Az eATA előnyei
Az elektronikus rendszerre való áttérés számos előnnyel jár az érdekelt felek számára a globális kereskedelem és utazás ökoszisztémájában:
1.    Hatékonyság: A digitalizáció csökkenti a vámkezeléshez szükséges időt, minimalizálva a logisztikai és ellátási láncok zavarait.
2.    Költségmegtakarítás: A papíralapú folyamatok megszüntetésével és a megfelelőség egyszerűsítésével az eATA csökkenti az adminisztratív költségeket a vállalkozások és a vámhatóságok számára.
3.    Fenntarthatóság: Az eATA hozzájárul a globális fenntarthatósági célokhoz, jelentősen csökkentve a papírfelhasználást és elősegítve a környezetbarát gyakorlatokat.
4.    Fokozott biztonság: Az elektronikus rendszer javítja az adatok biztonságát és átláthatóságát, csökkentve a csalás vagy visszaélés lehetőségét.
5.    Hozzáférhetőség: Az egyszerűsített folyamatok különösen a kis- és középvállalkozások (KKV-k) számára teszik könnyebbé a globális piacokhoz való hozzáférést, elősegítve a gazdasági inkluzivitást.

Az eATA jövője
Ahogy az eATA egyre nagyobb teret hódít, alapvető lépést jelent a teljesen integrált globális kereskedelmi rendszer felé. Az eATA-t alkalmazó országok számának növekedése várhatóan elősegíti a nemzetközi együttműködést és csökkenti a kereskedelmi akadályokat. Ráadásul a rendszer skálázhatósága lehetővé teszi jövőbeli innovációk, például mesterséges intelligencia integrálását a logisztikai kihívások előrejelzésére és megoldására.
Az olyan technológiák elfogadásával, mint az eATA, a globális közösség egy hatékonyabb, igazságosabb és fenntarthatóbb jövő felé tekinthet. A vállalkozások és magánszemélyek számára ez kevesebb akadályt és nagyobb lehetőségeket jelent egy határok nélküli világban.
 

Források:Digitization of ATA Carnets: overview of the ICC pilot projectDIGITIZATION OF ATA CARNET: A STEP CLOSER WITH THE LAUNCH OF PILOT PROJECT (Mercury II Pilot project)

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.