Mi történik AES üzemszünet esetén?- A Business Continuity Eljárás és a Papíralapú Export - Vámprogram
Mi történik AES üzemszünet esetén?- A Business Continuity Eljárás és a Papíralapú Export
Az Automatizált Export Rendszer (AES) üzemszüneti időszakaira vonatkozó eljárásrend részeként a gazdálkodók vámhivatali nyitvatartási időben, vámhivatal közreműködésével, speciális formanyomtatványt kötelesek alkalmazni az export vámeljárások során. Ezt az eljárást üzemszüneti eljárásnak (Business Continuity Procedure – BCP) nevezik, amelynek során a vámhivatal manuális közreműködése elengedhetetlen.
Az eljárás alapja
Üzemszünet idején az elektronikus vámrendszer nem elérhető, ezért minden export vámeljárást kizárólag a vámhivatal nyitvatartási idejében lehet kezdeményezni. A gazdálkodónak papíralapú, úgynevezett BC-EAD nyomtatványt kell előállítania, amelyet a vámhivatal pénzügyőre MRN számmal és hivatalos bélyegzővel lát el.
Az eljárás során keletkezett papíralapú export árunyilatkozatot az üzemszünet megszűnését követően az AES rendszerbe is fel kell tölteni, hivatkozva a BCP MRN számra.
A BC-EAD nyomtatvány leírása
A BC-EAD (Business Continuity - Export Accompanying Document) egy kötött elrendezésű formanyomtatvány, amely az exportálandó áru vámeljárásának adatait tartalmazza. A dokumentum két fő részből áll:
- BC-EAD: Az általános kísérőokmány.
- BC-EAD LoI (List of Items): A tételes árujegyzék, amely tételenként sorolja fel az exportált termékeket.
Amennyiben a nyomtatvány rovatai nem elegendőek a teljes adattartalom megjelenítéséhez, BC-EAD pótlap alkalmazása szükséges.
A nyomtatvány kitöltéséhez való segédleteket az alábbi linken lehet megtalálni: BC-EAD segédlet, BC-EAD segédlet. xls